DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ?

Parallax Image

DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ?

Co roku przy różnych okazjach wielu przedsiębiorców oraz pracowników zadaje pytanie: co w przypadku, gdy święto wypada w sobotę? Czy pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny? Jak i kiedy można odebrać taki dzień?
Poniżej kilka informacji dotyczących odbioru dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Art. 130 § 2 kodeksu pracy mówi, że: ?Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin?.
Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę, przy pięciodniowym tygodniu pracy.
Przepisy Kodeksu pracy nie narzucają konkretnego terminu dnia wolnego. Powinien on nastąpić w okresie rozliczeniowym obowiązującym w firmie, w którym przypada dane święto.
Pracodawca nie musi ustalać terminu odbioru dania wolnego z pracownikami, może z góry narzucić datę odbioru wszystkim pracownikom, jak również wyznaczyć datę odbioru indywidualnie dla każdego pracownika. Pracodawca może również przychylić się do propozycji terminów proponowanych przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę nie przysługuje pracownikowi, który w tym czasie jest na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim. Dzieje się tak dlatego, iż zasiłki (zasiłek zdrowotny i macierzyński) pobierane przez takiego pracownika naliczane są za każdy dzień, w którym nie może pracować, włączając w to dni wolne od pracy.
Ponadto osoby, dla których sobota jest dniem pracującym wynikającym z harmonogramu pracy, nie odbierają dnia wolnego w innym termie, a jedynie nie przychodzą tego dnia do pracy.

Mamy nadzieję, że ta garść informacji rozwiała wasze wątpliwości i w kolejne święta będziecie odpoczywać ze spokojną głową.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Formularz kontaktowy Key Band

Zapraszamy do kontaktu!

Zostaw nam swoje podstawowe dane kontaktowe, a my skontaktujemy się z Tobą możliwie najszybciej. 

  Dane Kontaktowe Key Band

  Dzwoń, pisz, pytaj!

  Jesteśmy tutaj dla Ciebie.
  +48 512 131 508
  biuro@key-band.pl
  Zadzwoń teraz!