Koniec roku w małej firmie

Koniec roku w małej firmie

Grudzień stanowi dla wielu przedsiębiorców szczególnie intensywny czas, w którym zmuszeni są dopełnić kilku ważnych formalności.

Jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej absorbujących obowiązków, jakich musi dopilnować przedsiębiorca jest wykonanie remanentu na dzień 31 grudnia danego roku.
Spis z natury powinien zawierać:

 • towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
 • półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady.

Kolejnym istotnym i bardzo przydatnym zadaniem jest ustalenie wszystkich niezbędnych danych jak PESEL, NIP czy Urząd Skarbowy pracowników, z którymi współpracowaliśmy w przeciągu ostatniego roku. Będzie to miało kluczowe znaczenie przy wystawianiu i wysyłaniu dokumentów PIT-11 do urzędów skarbowych, czego należy dokonać do końca stycznia 2021r.

To również ostatni moment, by zastanowić się nad ważnymi aspektami związanymi z naszą działalnością, które pozwolą nam wejść w nowy rok z lepszą strategią biznesową. Jednym z takich aspektów jest forma opodatkowania oraz możliwość płacenia składek ZUS na korzystniejszych warunkach niż w roku obecnym.

Podatnicy rozliczających się na zasadach ogólnych, gdzie obowiązują ich dwa progi podatkowe (17% i 32%) którzy osiągnęli dość wysokie dochody w roku bieżącym mogą przejść ze skali podatkowej na podatek liniowy. Co prawda w tym drugim przypadku nie ma możliwości odliczenia kwoty wolnej, ale za to każda zarobiona kwota, niezależnie od jej wysokości jest opodatkowana na poziomie 19%.

W przypadku ryczałtu warto wiedzieć o nadchodzących dwóch zmianach:
– 1 stycznia 2021 roku został zwiększony próg dochodowy dla osób chcących skorzystać z tej formy rozliczenia z 250 tysięcy euro do 2 milionów.
– Od nowego roku będziemy mieli osiem stawek podatku ryczałtowego zamiast siedmiu; pojawi się nowa stawka 15% obejmująca usługi, które obecnie opodatkowane są stawką 17%. Natomiast najwyższa dotychczasowa stawka ryczałtu w zakresie wolnych zawodów zostanie obniżona z 20% do 17%.
Odnośnie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne to należy przyjrzeć się osiągniętym w 2020 roku przychodom. Może się bowiem okazać, że jeśli ten rok nie był dla nas zbyt pomyślny, to mamy prawo skorzystać z niższej, preferencyjnej (uzależnionej od osiągniętego przychodu w ostatnim roku) stawki na przyszły rok.

Podsumowując, wraz z końcem roku warto dokonać wszelkich podsumowań i zastanowić się czy i jakiego rodzaju zmiany warto wprowadzić w naszej firmie, by nadchodzący rok wiązał się z sukcesem!

Osoby mające wątpliwości, chcące skonsultować swoje pomysły na zmiany w ich firmie zapraszamy do kontaktu: kontakt@key-band.pl

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Formularz kontaktowy Key Band

Zapraszamy do kontaktu!

Zostaw nam swoje podstawowe dane kontaktowe, a my skontaktujemy się z Tobą możliwie najszybciej. 

  Dane Kontaktowe Key Band

  Dzwoń, pisz, pytaj!

  Jesteśmy tutaj dla Ciebie.
  +48 512 131 508
  biuro@key-band.pl
  Zadzwoń teraz!